Яку піч встановити, як правильно організувати вентиляцію і які матеріали для обробки вибрати? Відповідаємо на головні питання про облаштування сауни в заміському будинку.
Сауну в домі, взимку протопити набагато простіше, ніж окремо розташовану баню. Можна обійтися без вимушених прогулянок по морозу, легше обладнати по сусідству з парною душову і немає необхідності в кімнаті відпочинку – з цією роллю впорається вітальня.
Будівельні фірми широкого профілю та приватні майстри при виробництві подібних робіт нерідко роблять помилки, в результаті яких сауна виявляється недостатньо комфортною і при цьому погіршує мікроклімат і скорочує термін служби будівлі. Наші професіонали відповідають за якість виконаної роботи, звертайтесь! Щоб наші читачі не допустили помилки, ми зробили підбірку питань, заданих на форумах банної тематики, і відповіли на них.
У будинку доречна сауна для двох – чотирьох осіб, на кожного з яких має припадати не менше 2,5 м3 об’єму приміщення. При виборі можна орієнтуватися на стандартні розміри заводських кабін: 140 × 170, 150 × 180, 170 × 210, 180 × 220, 220 × 220 см. Стелю доцільно зробити невисокою, щоб приміщення швидше прогрівалося.
Для цього не повинно виникнути перешкод, якщо тільки ви не прагнете обзавестися парилкою з цегляної або кам’яної піччю. Маса конструкції невелика, а компактна металева піч заводського виготовлення потужністю 6-9 кВт разом з кам’яною закладкою важить не більше 100 кг. Таке навантаження витримає не тільки залізобетонне, а й дерев’яне балочне перекриття. Проблем з вентиляцією на верхніх поверхах також не виникне, оскільки сауну завжди оснащують витяжкою.
Головна вимога до них – хороша теплоізоляційна здатність. Основу огорожі можна звести з того ж матеріалу, що і інші міжкімнатні перегородки в будинку, однак кладку обов’язково слід додатково утеплити шаром базальтової вати. Мінімальна товщина утеплювача на стінах сауни – 50 мм, на підлозі і стелі – 100 мм. Каркасну огорожу виконують з сухих (вологістю не більше 8%) антисептованих хвойних брусків і дощок, заповнюючи порожнечі все тією ж кам’яною ватою товщиною 100 мм.
Читайте також – утеплення будинку.
Утеплювач обов’язково потрібно захистити від вологого повітря сауни шаром пароізоляції. Зазвичай перед початком обробки каркас разом з утеплювачем затягують алюмінієвою фольгою або фольгованим папером. Цей матеріал не виділяє летких часток і відштовхує теплові промені, що сприяє швидкому прогріванню сауни. Можливо також використання утеплювачів з приклеєним на заводі шаром фольги. Стики пароізоляції, а також отвори від кріпильних скоб необхідно герметизувати алюмінієвим скотчем.
Сьогодні набирають популярність так звані екопанелі (стінові і стельові), облицьовані шпоном. При їх виробництві використовують волокно тропічної деревини і клеї нових поколінь, що не містять формальдегіду. Матеріал витримує сильне нагрівання і високий рівень вологості. Панелі випускаються шириною до 1250 мм і імітують різні породи дерева (клен, мербау, ялиця, падук, ясен і ін.).
Прикрасити інтер’єр сауни допоможуть вставки і функціональні елементи (підголовники, абажури) з японського і канадського кедра. Крім того, одну або дві стіни парилки (зазвичай по сусідству з піччю), доцільно облицьовувати кам’яної плиткою (краще з талькохлорита, серпентініта). Це дозволить домогтися декоративного ефекту, а крім того, зменшити протипожежні відступи від печі.
Оптимальною для будинку вважається електрокам’янка, вона більш пожежобезпечна і не потребує димоходу. Крім того, електрокам’янка практично не вимагає уваги і обслуговування: включивши її, ви можете повернутися до своїх справ. Немає необхідності носити в будинок дрова, розводити вогонь, вигрібати попіл і підмітати підлогу від деревної кори і трісок. Сучасні електричні печі більш функціональні: вони підтримують задану температуру, здатні довгий час зберігати тепло каменів в режимі термоса, їх можна включати дистанційно. Однак для підключення таких приладів потрібна велика електрична потужність і якісна проводка, а моделями потужністю понад 9 кВт, як правило, необхідна напруга 380 В.
Більшість фахівців рекомендують обладнати парилку системою примусової припливно-витяжної вентиляції, здатної забезпечити як мінімум п’ятиразовий повітрообмін протягом години.
На практиці діаметр витяжного і припливного каналів в сауні об’ємом близько 10 м3 зазвичай вибирають однаковим 100 мм, 16 м3 – 120-150 мм, 24 м3 -200 мм. Відповідно продуктивність вентиляторів в першому випадку повинна складати не менше 50 м3 / год, у другому – 80 м3 / год, в третьому – 120 м3 / год. Припливний канал вводять в кабіну через стіну або підлогу поруч з піччю, а витяжнку вбудовують в стелю або стіну на максимальній відстані від печі.
В ідеалі витяжкою (природною або примусовою) слід обладнати і суміжне з парною приміщення. По усім питанням по встановленню, ви можете звернутися у Наш сервіс.