Провід на стіні: Луцьк Будівельний розповідає і показує, як організувати красиву і безпечну зовнішню електропроводку в сучасній квартирі.
Почнемо відразу з лірично-технічного відступу, щоб те, про що далі піде мова в статті, було зрозуміло. Отже: електрична проводка в житлових приміщеннях буває двох типів – прихована (внутрішня) і відкрита (зовнішня, якщо хочете).
Прихована проводка – це коли ви не бачите дроти. Вони замуровані в стінові кабельні канали, приховані під шаром штукатурки або за панелями з гіпсокартону. Все, що ми бачимо в цьому випадку – розетки, вимикачі, патрони для світильників і, може бути, кришки розподільних коробок під стелею.
Відкрита проводка – це коли видно все, або майже все. В цьому випадку проводи прокладаються поверх стін, стелі або підлоги. Вони можуть бути укриті в спеціальні кабельні канали та труби, а можуть бути і просто так прикріплені до поверхні. Саме про таку відкриту проводку і піде мова.
Тому перший і головний плюс зовнішньої проводки в квартирі – швидкість її монтажу. Наприклад, змонтувати відкриту проводку в однокімнатній квартирі своїми руками, не маючи великого досвіду, можна за пару днів. Професійний найманий електромонтажник впорається годин за п’ять-шість.
Другий плюс – для відкритої проводки не потрібно руйнувати стіни, робити в них канали для укладання проводів і гнізда для розеток, вимикачів. А потім, після укладання, заново штукатурити, фарбувати або заклеювати шпалерами стіни.
Третій плюс – відкрита проводка завжди доступна. Ви в будь-який час зможете відремонтувати пошкоджену ділянку або додати в проводку якісь нові елементи, не докладаючи значних зусиль. Наприклад, провести ще одну гілку до нового світильника, поставити нову додаткову або перемістити в інше місце стару розетку. З прихованою проводкою такий номер не пройде: доведеться довбати стіни.
Але є у відкритої проводки і свої мінуси.
Перший мінус – відкрита проводка завжди на виду, і не у всіх інтер’єрах вона виглядає гармонійно. Хіба що ви робите інтер’єр в стилі кантрі, ретро, техно або стімпанк. В цьому випадку відкрита проводка може стати родзинкою.
Другий мінус – треба чітко враховувати технічні норми приміщення, в якому ви робите відкриту проводку. Наприклад, у ванній, кухні та інших приміщеннях з підвищеною вологістю, навіть для прихованої проводки потрібно використовувати додатковий захист проводів і ставити прилади (вимикачі, розетки) з класом захисту не нижче IP-44, а для відкритої – вже не менше IP-68. А вони не завжди виглядають красиво і привабливо.
Існує кілька способів організувати зовнішню проводку в квартирі. Ви можете застосувати спосіб для всієї квартири. А можна комбінувати, використовуючи різні варіанти в різних кімнатах.
Кабельний канал, або як його ще називають, кабелегон – це такий довгий пластиковий короб з кришкою, який кріпиться до стіни або стелі. Вся проводка розташовується всередині нього. Ширина його може бути різною, з декількома відсіками для різних груп проводів. На ринку або в будівельних маркетах можна купити кабельні канали на будь-який смак: білі, сірі, під темне або світле дерево.
Кабельний канал, як правило, закінчується розеткою, вимикачем, світильником. Для того щоб змінити напрямок дроту, використовується особлива додаткова фурнітура: зовнішні і внутрішні кути, перехідники, заглушки.
Для класичних інтер’єрів можна використовувати широкі пластикові плінтуса з кабельними каналами. Розетки в цьому випадку ставляться на рівні плінтуса або трохи вище. Провід до світильників ховаються за стельовими плінтусами.
Другий спосіб організувати зовнішню проводку – прокласти дроти в спеціальних електротехнічних трубах. Труби одночасно можуть бути і захистом проводів і кабелів, і елементом декору.
Наприклад, в лофт або в скандинавському інтер’єрі такий тип зовнішньої проводки буде виглядати дуже круто.
Ще одне місце, де зовнішня проводка повинна виконуватися в трубах – ванна кімната. Через підвищенувологості доведеться закрити красиві дроти в герметичні труби і використовувати вологозахищені розетки і вимикачі.
Модний спосіб організації зовнішньої проводки в квартирі – виконати її в ретро-стилі. Зараз повно магазинів, які торгують всіма необхідними електроприладами і аксесуарами для ретро-проводки. Там ви можете придбати вінтажні розетки, розподільні коробки, вимикачі, дроти в тканинної ізоляції і невеликі порцелянові ізолятори для їх кріплення до стін.
Така зовнішня ретро-проводка дуже органічно впишеться в квартири з інтер’єрами кантрі, прованс або Шеббі-шик.
Як бачите, зовнішня електропроводка – це не тільки простий і швидкий спосіб організувати електрику в квартирі. Але і можливість малими силами оновити дизайн. Сила стилю в деталях.