«Достатньо», «в самий раз», «рівно стільки, скільки потрібно» – так можна перевести шведське слово «lagom». Цим словом описують національний шведський характер і життєву філософію, в основі якої помірність, розсудливість і практичність. ЛуцькБуд розповідає, як лагом виявляє себе в інтер’єрі і які орієнтири варто взяти на озброєння.
Коли скандинавський стиль був на піку популярності, такі поняття як «лагом» і «хюгге» стали надбанням масової культури і увійшли в ужиток дизайнерів інтер’єру. Спочатку широку популярність отримала данська філософія хюгге, що закликає цінувати прості радощі життя, створювати затишок і насолоджуватися моментом. Коли інтерес до хюгге почав згасати, на зміну прийшли шведський лагом і фінська філософія сісу. У цих явищ, як і у інтер’єрів цих північних країн, багато спільного, але є й відмінності.
Якщо хюгге закликає радіти тому, що ми маємо, то лагом – задуматися про те, скільки нам потрібно. Лагом проповідує помірність у всьому.
У своїй книзі «Лагом. Шведські секрети щасливого життя »Елізабет Карлсон пише, що лагом, як образ мислення, сформувався ще за часів вікінгів, які передавали по колу ріг з медовухою, і кожен з присутніх надпивав рівно стільки, щоб вистачило іншим. Ця легенда також може пояснити етимологію слова: «по колу» на шведською мовою звучить як «лагет му».
Подивимося, як шведська філософія поміркованості виявляє себе в інтер’єрі.
Лагом не закликає до аскетизму, його головний принцип в інтер’єрі: купувати рівно стільки речей, скільки вам потрібно. Важливе уточнення: скільки вам дійсно потрібно. Мова не про економію бюджету, а про головний світовий тренд 21 століття – відповідальне споживання.
Вважається, що секрет шведського благополуччя багато в чому криється в умінні знайти баланс між «мало» і «багато».
Лагом – це відмовитися від великого обіднього столу на кухні, якщо ви не приймаєте гостей і найчастіше їсте не вдома. Лагом – це подбати про досить великий стіл, якщо у вас вдома часто проходять дружні посиденьки.
Весь функціонал житлового простору, обставлений в дусі лагом, повинен відповідати вашим реальним потребам. При цьому обстановка повинна бути розрахована «на століття». Щоб не уособлювати своїм прикладом відому російську приказку про скупого, який платить двічі, можна довіритися шведської традиції: використовувати в інтер’єрі тільки зносостійкі якісні матеріали.
Меблі і оздоблення в шведському інтер’єрі, як правило, нейтральні, що робить їх непідвладними часу і моді. Такі лаконічні і ергономічні меблеві форми створюють скандинавські дизайнери: зручні, фонові, довговічні, екологічні.
Скорочувати споживання, реставрувати, переосмислювати і продовжувати життя старим речам – все це в дусі лагом.
Скандинавські уявлення про декор житлового простору далекі від традицій більшості країн Західної і Південної Європи, які породили такі пишні декоративні стилі, як бароко і рококо.
Скандинавський декор – делікатний, простий і доступний. Лагом, як і хюгге, любить натуральний текстиль, теплі пледи, антистресове «живе» світло свічок, домашні рослини і сезонний «зелений» декор: взимку ялинові гілки, навесні і влітку квіти.
Як би відповідально шведи не підходили до споживання, зайві предмети в житловому просторі з’являються все одно. Лагодити і використовувати старі речі – це в стилі лагом, але тільки в разі, якщо ви ними користуєтеся, якщо ні, в стилі лагом від таких речей позбуваються.
Непотрібні речі в квартирах часто накопичуються в певних «гарячих точках», хороший приклад: оброслий мотлохом балкон або шафа, забитий одягом і взуттям, яку ви вже не збираєтеся носити, але шкодуєте викинути. Лагом рекомендує припиняти виникнення таких «точок», це простіше, ніж розбирати утворену «барахолку».
Ревізію житлового простору варто влаштовувати хоча б раз на місяць, а краще раз на тиждень. Залишатися в квартирі повинні корисні в побуті і / або улюблені речі, з якими у вас є емоційний зв’язок. Решта можна роздати друзям і знайомим, віддати на благодійність або на переробку.
Лагом не любить зайвого, але від необхідного функціонала не відмовляється. Багатофункціональні предмети меблів і меблеві-трансформери – рішення в дусі практичних шведів.
Розкладні дивани, підвісні консолі з відкидними робочими столами, кавові столики з полицею для книг і так далі. Економити площу, навіть коли її досить – теж в шведських традиціях. Шведський інтер’єр, як і будь-який скандинавський, любить простір і повітря.
Згідно лагом, речі рекомендується не тільки купувати помірно, але і підбирати ретельно. У шведському дусі – НЕ обставляти всю квартиру відразу, а взяти паузу, подумати і вирішити, що саме вам потрібно.
Така неквапливість пояснює те, що шведський інтер’єр часто виглядає злегка недомовленим, але завжди гармонійним.
Купуйте стільки, скільки потребуєте, не збирайте зайве, вибирайте практичне і якісне, займайте виразні засоби у природи, любіть і цінуйте житловий простір – ось вони прості правила благополуччя і комфортного інтер’єру по-шведськи.