І ось ви вже придивлюєтесь ламінат, радитесь з дизайнером з приводу плитки в ванну кімнату і думаєте, а чи не поміняти всю електричну начинку. Давайте поки залишимо кахель і ламінат в спокої і підемо по порядку – почнемо з електричної складової житла.
Спочатку сядьте і разом з дизайнером подумайте, скільки розеток вам потрібно для щастя. Як правило, такі питання як-то випадають, губляться в загальному списку того, що потрібно зробити. А після ремонту квартира раптово обростає електричними подовжувачами, і навіть подовжувачами, увіткненими в подовжувачі з розгалуженням.
Намалюйте план квартири разом з розставленими меблями і побутовою технікою. Подумайте, де б вам було зручно підключати той чи інший електроприлад. Визначте висоту розеток і їх відстань від стін і вікон. Але про все по порядку: давайте пробіжимося по кімнатах, від передпокою до туалету, і разом подумаємо, як краще розмістити розетки.
У коридорі або передпокої буде достатньо двох-трьох штук. Найчастіше їх використовують для того, щоб включити термосушку для взуття. Тому не піднімайте роз’єми занадто високо. Звичайно, не треба ховати їх за вішалку або за двері, найкраще розташувати по кутах. Настінні світильники краще включати безпосередньо, через окремий вимикач, приєднаний до електромережі.
Ця кімната, в якій сім’я проводить велику частину часу, коли перебуває вдома. Тут, як правило, стоїть телевізор, приставка кабельного або супутникового телебачення, медіацентр або ще якась аудіо-відео апаратура, на кшталт ігрових приставок для дітей. Часто в вітальні знаходиться база для трубки міського телефону, wi-fi роутер. Уже п’ять-шість точок. Плюс, до цього потрібно залишити пару вільних роз’ємів на всякий випадок: зарядити телефон, включити ноутбук.
Щоб правильно розмістити розетки, разом з плануванням електромережі потрібно відразу продумати розстановку меблів у кімнаті. Інакше виявиться, що вони розташовані за диваном або шафою. Велика частина електроприладів у вітальні завжди включена, наприклад, кондиціонер, телевізор, приставки, роутер, телефон.
Якщо розетки для всіх електронних гаджетів вітальні можна залишити на рівні 30 см від підлоги, то до гнізда для телевізора, що висить на стіні, або кондиціонера потрібен окремий підхід. В цьому випадку передбачте місце прямо за екраном телеприймача або біля кондиціонера, щоб звисаючі дроти не псували картину.
Що робити в спальні? Спати? Звісно. Але і тут є техніка, тому варто заздалегідь прикинути, де розмістити розетки в кімнаті.
Якщо ваша спальня має класичний формат з двоспальним ліжком і тумбочками по краях, біля кожної з них непогано б мати по дві точки: підключити лампу-нічник і поставити на зарядку телефон або планшет. Така ж кількість роз’ємів потрібно і для двох окремих ліжок. Якщо в спальні є ще й туалетний столик. То біля нього неодмінно повинні бути розетки, краще дві або три. Фен включити, наприклад.
За кількістю електричних приладів на одиницю площі кухня дасть фору будь-якому приміщенню. Давайте просто порахуємо: холодильник, електроплита або плита газова, але з електророзпалом, духова шафа, витяжка над плитою, мікрохвильова піч, електрочайник. І це тільки ті прилади, які включені в мережу постійно. Плюс, на кухні можуть оселитися пральна і посудомийна машини.
Крім них є ще міксер, блендер, кавомолка і кавоварка, електром’ясорубка і соковижималка, мультиварка і купа всяких приладів, які дістаються і включаються регулярно. Рахуємо ще раз: для включених постійно – вісім, і мінімум п’ять треба «про всяк випадок». Тому у питання, як правильно розмістити розекті на кухні, є свої технічні нюанси.
Роз’єми для холодильника і плити можуть розташовуватися прямо за ними: чи часто ми робимо перестановки в кухні? Включили і забули. Якщо мікрохвильовка у вас стоїть на холодильнику, а таке часто буває, її точка там же – за холодильником. Те ж стосується пралки і посудомийки: роз’єми для них, як правило, ховаються за кухонним гарнітуром.
Багато хто не знає, де розмістити розетку для постійно включеної витяжки. На наш погляд, найкраще місце – під стелею. Якщо ви збираєтеся використовувати електричну плиту і електричну духову шафу, для них потрібна окрема проводка, більш товстого перетину.
Дрібну і нечасто використовувану техніку зручно включати в роз’єми, які розташовані над робочою стільницею. Зручно використовувати дві групи по три штуки: багато дизайнерів пропонують своїм клієнтам саме таке розташування. Ще один варіант – вбудувати їх в стільницю.
У будинках, які побудовані понад тридцять років тому, подібних електричних комунікацій у ванній кімнаті і туалеті не передбачалося взагалі. Люди тоді і не чув про такі чудеса, як джакузі або душова кабінка, тому питання, як розмістити розетки у ванній, ніхто перед собою не ставив.
Все це, звичайно, на перший погляд зрозуміло і начебто виглядає нескладно. Здається, що можна впоратися самому, але це дуже відповідальна і небезпечна справа, яку варто довірити професіоналам!