Обідній стіл – це просто стіл, тільки коли він стоїть в меблевому магазині. У житловому інтер’єрі він перетворюється на ключового учасника – постійного учасника сімейних трапез, дружніх посиденьок, жвавих дискусій, настільних ігор і святкових застіль. Така значуща зона в житловому просторі заслуговує окремого місця в світловій схемі.
Кухонним світловим сценаріями прийнято приділяти особливу увагу. Обов’язкові складові: загальний фоновий світло і функціональне освітлення робочих зон. Найчастіше, особливо якщо приміщення малогабаритне, ми схильні обмежуватися цими двома пунктами, забуваючи про додаткове джерело світла над обіднім столом.
Загального світла цілком достатньо, щоб не пронести ложку повз рота. Однак продуманий інтер’єр повинен задовольняти не тільки насущні, але і естетичні потреби. У світильника над обіднім столом завдання не побутове, а декоративне.
Один або декілька світильників над обіднім столом, як театральні прожектори, дозволяють привернути увагу до місця дії, створити камерну атмосферу для затишних, урочистих або романтичних вечорів.
Якщо їдальня зона розташовується на території вітальні, локальне світло над столом теж буде не зайвим. Воно розбавить однорідність загального освітлення і дозволить використовувати ще один світловий сценарій, який вам точно сподобається.
Важливо: використовуйте пристрій для регулювання яскравості світла, щоб міняти світлову атмосферу в залежності від приводу. Приємний бонус – економія електроенергії.
Де розташувати світильники в будинку
До висвітлення в робочій зоні пред’являються насамперед технічні вимоги: світло повинне бути інтенсивне, з високим індексом передачі кольору, який не спотворює природний колір продуктів. Традиційне і найраціональніше рішення – один або кілька світильників на підвісі.
В тренді прозорі плафони, крізь які видно лампочку. Форми і відтінки можуть бути будь-якими, але найпопулярніші так звані світильники-бульбашки, які додають простору ретро-колориту.
Як і будь-який декоративний елемент, «обідній» світильник повинен «працювати» на атмосферу і бути гармонійним доповненням або навіть сполучною ланкою всієї інтер’єрної композиції. Що стосується якості самого світла – дизайнери рекомендують вибирати високу передачу кольору і теплий спектр – так їжа на вашому столі буде виглядати апетитно.
Актуальне рішення – відмовитися від типово кухонних світильників і непоказних моделей. Сміливий вибір – «палацова» люстра з підвісками або готична люстра з ріжками, виконаними у вигляді свічок. Таке рішення цікаво виглядає на іронічному контрасті з меблями з інших інтер’єрних епох. Будь то вінтаж або мас-маркет. Простий прийом з категорії змішання стилів.
Якщо освітлення над їдальнею зоною не було передбачено на етапі ремонту, функцію локального світильника може взяти на себе великоформатний похилий торшер.
Світло не повинне осліпити присутніх за столом. Рекомендована відстань від стільниці до світильника становить від 71 до 89 сантиметрів. Чим вище стеля, тим більше може бути відстань.
Форма і розмір столу теж грають роль. Чим більше стіл, тим вище рекомендується розміщувати освітлювальний прилад.
Компактні обідні столи круглої або квадратної форми можуть задовольнятися компанією одного світильника на низькому підвісі. Для довгого обіднього столу вам знадобиться кілька підвісних світильників, які забезпечать рівномірне освітлення. Якщо функцію обіднього столу на вашій кухні виконує барна стійка або кухонний острівець, буде потрібно два або три освітлювальних прилади.
Великий світильник – безумовно елемент виразний. Але простежте за тим, щоб його розміри не перевищували ширину і діаметр самого столу.
Не варто думати, що масивні світильники доречні виключно в просторих приміщеннях з високими стелями. У малогабаритному просторі над обіднім столом такий елемент дасть вау-ефект, головне щоб діаметр столу був мінімум на 30 сантиметрів більше, ніж у освітлювального приладу, в іншому випадку ефект вийде пригнічуючим.