Наші поради допоможуть вам облаштувати терасу в місті або заміському будинку і зробити відпочинок на ній – максимально комфортним.
В європейських містах експлуатовані покрівлі – звичайна справа, у нас – поки екзотика. Отримати дозвіл на освоєння даху старого будинку практично нереально. Вихід один – купувати квартиру в новобудові, де можливість використання покрівлі передбачена спочатку.
Ні м’яка сосна, ні навіть твердий дуб під відкритим небом довго не протягнуть. Щоб дерев’яний настил на терасі прослужив кілька десятків років, деревина повинна володіти великою щільністю, високою олійністю і особливою будовою волокон. Подібними якостями можуть похвалитися тільки породи дерев, які ростуть на екваторі.
Захистити відкритий майданчик від дощу і сонця допоможе навіс – стаціонарний або мобільний. Наприклад, маркіза або просто шматок брезенту, закріплений на вертикальних опорах. Не забувайте також про існування парасольок від сонця!
Подумати про розміщення світильників краще на етапі ландшафтного проектування, інакше сад доведеться грунтовно перекопувати. Але є й альтернатива, безболісна для клумб і газонів: ліхтарі на сонячних батареях, їх акумуляторів вистачає на 10-16 годин.
В англійській мові і для корабельних палуб, і для терас в саду використовується одне і те ж слово – deck. А все тому, що їх однаково часто роблять з тикового дерева, здатного протистояти самій агресивному середовищі. Настил з тика прослужить півстоліття за умови, що вік дерева – не менше ніж 150 років. Зараз такий матеріал – рідкість. Найчастіше зустрічається тик, якому лише 30 – 40 років. Він не встигає набути свої цінні властивості і особливою довговічністю не відрізняється. Так що будьте пильні!
Наливна бетонна підлога, настільки популярна сьогодні в інтер’єрі, що годиться і для екстер’єру. Тільки врахуйте, що життя під відкритим небом пред’являє до нього підвищені вимоги: щоб поверхня не потріскалася, через кожні 2 – 3 кв. м треба робити температурні шви. Їх заповнюють бетонною сумішшю після застигання основного покриття.
З тика можна зробити не тільки настил, а й меблі. Завдяки такій однаковості навіть невелика тераса буде виглядати більш просторою. І потім, тик – з тих матеріалів, які і в вогні не горять, і в воді не тонуть: вогкості не боїться і займається набагато гірше будь-яких інших порід. Правда, на зиму такі меблі все ж краще занести в будинок.
Ціни на землю досягли позахмарних висот. Не дивно, що сади теж прагнуть вгору – все частіше їх облаштовують прямо на дахах. Головне в цій справі – точний розрахунок (особливо якщо ви збираєтеся влаштувати на даху ще й басейн). Забудьте про самодіяльність і звертайтеся до фахівців!
Щоб облаштувати на ділянці терасу, зовсім не обов’язково рубати зростаючі там дерева. Їх легко «вписати» в інтер’єр кімнати під відкритим небом; за це рослини подарують вам свою тінь. Що стосується дерев’яного настилу, то при бажанні він може виконати роль меблів.
Найлютіший ворог дерев’яної тераси – вогкість. Від неї страждають навіть конструкції з навісом, так як їх заливають косі струмені дощу. Щоб уберегти дерев’яний настил від вологи, його піднімають над рівнем грунту або даху, як в даному випадку (це забезпечує вентиляцію), а з дощок знімають фаску і кладуть їх не встик, а з невеликим (6-10 мм) відступом.
Відлита з бетону або складенІ з цегли меблі – відмінний варіант для терас і балконів. Вона переживе будь-який мороз. Для обробки можна використовувати плитку, а «пом’якшити» відчуття від користування такими меблями допоможуть матраци та подушки.